Yakup Cem (1949/İran)

0 Yorumlar Biyografi,

1949 yılında iran`ın Tebriz kentinde doğdu. Çocukluğundan beri resme olan büyük tutkusu, daha sonra ünlü bir sanatçı ve hoca olan Hacı islamiyan`ın yanında pekişti. Daha sonra büyük beğeni toplayan tezhip, minyatür, oryantal resim çalışmalarıyla; ingiltere`de Oxford, Paris`te Osmanlı`nın Kuruluşunun 700. Yılı etkinlikleri kapsamında, Los Angeles Fullerton`da (California State Art University) ve New York`da sergiler açtı. Pek çok karma sergide eserleri sergilendi.


Yakup Cem, hayatta olup da eserleri müzayedelerde satışa sunulan ender sanatçılardandır. Deri, kemik, boynuz, bağa, sedef altın ve mücevher gibi bir çok materyali büyük bir hünerle kullanan sanatçının eserlerinde, sabırla işlenen üst düzey detayların yanısıra, derin bir edebi altyapının da izleri göze çarpar.

Minyatür ve resimlerindeki yetkinliğin altında yatan sırlardan biri, kullandığı fırçaların ve diğer malzemenin özgünlüğüdür. Kedinin boynundan aldığı kılları güvercin teleğinden geçirerek hazırladığı fırçaları kullanarak, gene kendi yaptığı büyüteç altında çalışmalarını gerçekleştirmektedir.

Sanatçı, özellikle yağlıboyada özel bir teknik geliştirmiş, altın uygulama ve kabartma metodlarını son derece ustaca kullanmıştır. Uzun yıllar Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi`nde öğretim üyeliği yapan sanatçı, halen New York`ta çalışmalarını sürdürmektedir.